Twórcy

 

Redakcja

Ewa Białołęckaredakcja – tłumaczka, pisarka, autorka „Kronik Drugiego Kręgu”. Laureatka Sfinksa (1994) i Zajdla (1994) za „Tkacza iluzji”, ponownie Zajdla (1997) za „Błękit maga” i Śląkfy (1997) za całokształt. Głos redakcyjnego rozsądku, wołający na puszczy. Pojawia się także w numerze 1 (5) 2019.
Bartek Biedrzyckiredaktor naczelny – twórca, publicysta i wydawca komiksowy, podcaster, autor fantastyki – trylogii postapo „Kompleks 7215” (2014), „Stacja: Nowy Świat” (2015) i „Dworzec Śródmieście” (2017) oraz opowiadań.
Jarek Grzędowiczhonorowy naczelny – cudowne dziecko polskiej fantastyki. Zaczął w wieku wczesnonastoletnim od wysokiego „C”, a potem było już tylko lepiej, aż do „Helu-3” i „Azylu” (2017) z „Panem Lodowego Ogrodu” (2005-2012) pośrodku. Jako rednacz też był niezrównany, pierwszy Fenix w co najmniej 75% zawdzięcza swą legendę jego indywidualności i sile przekonań.
Jacek „Franco” Horęzgaoperator Archiwum F – animator i antropolog kultury. Twórca pierwszego w Polsce Fan-Clubu Star Wars (Falcon), Międzynarodowego Festiwalu Kultury „Magia Tanga”, bibliotekarz, zbieracz, archiwista. Upierdliwy do bólu w dociekaniu Prawdy i poszukiwaniach bibliograficznych. Ma wszystko, planuje mieć więcej.
Andrzej Łaskitwórca logo, opieka graficzna – kongenialny operator ołówka, współtwórca legendy Feniksa też w 75%. Ulubiony ilustrator Williama Gibsona, który w ramach rozliczeń zażyczył sobie oryginałów jego rysunków zamiast nudnych dolców. Dziełem TEGO Andrzeja jest także Jakub Wędrowycz, którego wszyscy przypisują innemu Andrzejowi, nie wiadomo czemu.
Krzysztof Sokołowski – proza polska – bloger, wielbiciel kotów oraz stosików. Także tłumacz, krytyk i redaktor – wykopalisko, z epoki Feniksa i Fenixa Pierwszego.

Autorzy

Robert Adler – polski ilustrator i rysownik komiksów, współtwórca serii „48 stron” oraz „Status 7”, autor ilustracji, okładek książek i płyt, pasjonat broni.

Pojawia się w numerze 1-2/2018 w wersji papierowej

Magdalena Białek – studentka polonistyki-komparatystyki na UJ, w latach 2014-2017 współpracowała z czasopismem „Creatio Fantastica”. W wolnych chwilach nadrabia zaległości lekturowe piętrzące się przy łóżku oraz odtwarza style taneczne sprzed dwustu lat.

Pojawia się w numerze 1-2/2018

Paweł Ciećwierz – bokser-amator, wielbiciel MMA, Hanys, barbarzyńca i buddysta. Ojciec notorycznego Brighelli („Nekrofikcje”, 2009, „Środkowy palec opatrzności”, 2013).

Pojawia się w numerze 1-2/2018

Rafał Cichowski – zadebiutował w 2015 roku powieścią “2049” wydaną przez Novae Res. W 2017 roku nakładem wydawnictwa SQN ukazała się jego druga książka „Pył Ziemi”. Ma flat coated retrievera, który wabi się Chivas. Nad polskie morze jeździ wyłącznie zimą.

Pojawia się w numerze 1-2/2018

Agnieszka Hałas – rocznik ’80, z wykształcenia doktor nauk biologicznych, aktualnie tłumaczka i autorka fantastyki. Spod jej pióra wyszły: cykl dark fantasy „Teatr węży”, ponad dwadzieścia opowiadań opublikowanych w czasopismach i antologiach, zbiory opowiadań „Między otchłanią a morzem” (2004) i „Po stronie mroku” (2012) oraz powieść „Olga i osty” (2016). Wyróżniona Reflektorem „Nowej Fantastyki” (2018), nominowana do nagród: Nautilus (2003), Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego (2017), Nagroda im. Janusza A. Zajdla (opowiadanie „Panicz z Ertel-Sega”) i dwukrotnie do Śląkfy w kategorii Twórca Roku (2013, 2016). Kocha góry i koty.

Blog: www.agnhalas.pl, facebook: https://www.facebook.com/AgnHalas/

Pojawia się w numerach, 1-2/2018, 1 (5) 2019

Dave Hutchinson – jeden z członków ekskluzywnego klubu „Autorów Fenixa” tym różniący się od pozostałych, że jest rodowitym Anglikiem: nieco nieśmiałym, szalenie uprzejmym i wściekle utalentowanym. Publikowaliśmy go: „Rejon Windsoru” i „Wspomnienia”, Fenix 8(35) 1994, „Sen o lokomotywie”, Fenix 4(40), 1995 kiedy nie było to jeszcze modne. I tę tradycję kontynuujemy.

Dave, któremu Rebis wydaje cykl „Pęknięta Europa” jest gościem toruńskiego Polconu 2018.

Pojawia się w numerze 3/2018 w wersji elektronicznej

Tomasz Fijałkowski – autor powieści fantastycznej „Antipolis” (2015, tom drugi nastąpi). Kiedyś poeta, dziś zwyczajnie: pisarz, a także bloger i nauczyciel.

Pojawia się w numerze 1-2/2018

Marta Kładź-Kocot – autorka dwutomowej powieści fantasy „Noc kota, dzień sowy” oraz książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema”. Pisuje również artykuły naukowe o fantastyce i mitach, opowiadania oraz teksty publicystyczne. Uzależniona od czytania, okularów przeciwsłonecznych, dobrej kawy, zadawania tekstom nietypowych pytań i wewnętrznego sarkastycznego komentatora rzeczywistości. Lubi zapomniane słowa i dziwaczne teorie.

Pojawia się w numerze 3/2018

Paweł Komosa – absolwent liceum plastycznego, niedoszły archeolog, z wykształcenia historyk, czasem publicysta, zazwyczaj admin, człowiek od podłączania kabli, specjalista IT i analityk, od lat szufladowy pisarz. Fantastykę czyta od kiedy w wieku 6 lat wpadł mu przez przypadek w ręce piąty numer miesięcznika „Fantastyka” i nic nie było już nigdy takie samo.

Pojawia się w numerze 3/2018

Maja Lidia Kossakowska-Grzędowicz – Królowa Polskiej Fantastyki, Władczyni Wszechświatów, od „Rudej sfory” do „anielskiego” i od „Zwierciadła”, przez „Grillbar Galaktyka”, po „Takeshiego”.. Laureatka wszystkiego, nawet jej najbardziej zapomniana książką dostała pierwszego „Fawkesa dla książki z cienia” (2018, „Upiór południa). Planuje kolejne fascynujące Uniwersum. U nas opowiadaniem „Smak kurzu” pokazuje prawdziwe oblicze „celtyckiej fantasy”.

Pojawia się w numerze 4/2018

Błażej Kurowski – rysuje komiksy od 7 roku życia i nawet je publikuje: są w magazynach „Kolektyw” i „Profanum”, a także w licznych antologiach komiksowych i albumach konkursowych. Zrobił też grafikę do 2 gier i niezliczoną ilość komiksów internetowych.

Pojawia się w numerach 1-2/2018, 3/2018 w wersji papierowej

Jan Maszczyszyn – żywe jeszcze, chodzące fossylium z okresu pierwszych fanzinów; jeden z redaktorów wcześnie zmarłego „Somnambula”. Urodzony w prześwietnym roku sześćdziesiątym debiutował niemal jako dziecko, rozwinął skrzydła w pewnym ważnym literackim konkursie u boku mistrzów, by zamilknąć na lat dziesiąt, do czasu, kiedy to percepcja wreszcie ulega prawidłowemu wykrzywieniu, a wartościowanie świata poważnemu odwróceniu. Na ostatnie lat trzydzieści  zaszył się  w Australii, skąd próbuje bombardować rynek polski niestworzonymi historiami w rodzaju opowiadań, retro fantastycznej „Trylogii Solarnej” oraz już blisko przyszłej powieści podmorskiej „ Necrolotum”, która już dorobiła się pisanej na grubość cegły chronomocyjnej kontynuacji.

Pojawia się w numerze 3/2018

Piotr Michalak – ilustrator, animator i designer z piętnastoletnim doświadczeniem w branży gier wideo i reklamy (City Interactive, Lightcraft, Nowe Horyzonty, NInA). Obecnie pracuje jako Lead Artist w warszawskim studio QLOC. Od lat związany z demoscenową grupą Altair.

Pojawia się w numerze 1-2/2018

Marek Oramus – pisarz za dobry, by stać się „bestsellerowym” i krytyk – legenda. W „Fenixie” stworzył słynny cykl felietonów o książkach „Piąte piwo”, o którym pamięć przeszła z pokolenia na pokolenie. Cykl ten będzie kontynuowany w „Fenixie Antologii”.

Pojawia się jak dotąd w każdym numerze.

Maciej Pałka

Pojawia się w numerze 3/2018

Romuald Pawlak – zaczynał od fantastyki, opowiadanie „Wniebowstąpienie Menela” (Fenix 03/1991) dostało nominację do Zajdla, później popełnił kilka powieści. Odszedł do literatury dziecięco-młodzieżowej (za „Miłka z Czarnego Lasu” dostał w 2008 roku nagrodę IBBY), a teraz wraca opowiadaniem w Fenix Antologia i powieścią SF, którą właśnie ukończył.

Pojawia się w numerze 1-2/2018

Adam Pietrasiewicz – szczerze o sobie mówi: „Pisanie jest dla mnie zajęciem dodatkowym, po godzinach. Szczególnie, że jak napiszę coś kiepskiego, to potrafi to mieć i trzy wydania, a jak coś dobrego, to jest to zaraz zapominane. A mojego najfajniejszego opowiadania nikt jeszcze nie opublikował. Więc bądź tu mądry i pisz science fiction”. Nic dodać, nic ująć.

Pojawia się w numerze 3/2018

Radek Rak – rocznik 1987. Weterynarz. Za powieść „Puste niebo” otrzymał złote wyróżnienie Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i nominację do Zajdla. Lubi swoje życie.

Pojawia się w numerze 3/2018

Marta Sobiecka – dziennikarka, studentka filozofii, współorganizatorka konkursu na antologię „Jakie czasy taki diabeł”.  Prywatnie: dobry duch Wiktora Żwikiewicza.

Pojawia się w numerze 1-2/2018

Maciej Szraj – absolwent filozofii, pasjonat snookera i sportów walki. Do 15 roku życia książki omijał szerokim łukiem, teraz nadrabia zaległości. Debiutował krótką recenzją w magazynie “Filozofuj!” (02/2015), ale to pisanie o fantastyce sprawia mu największą przyjemność.

Pojawia się w numerze 3/2018

Marek Turek – robi komiksy (od ponad 20 lat), od czasu do czasu wydaje je w albumach albo antologiach komiksowych, w chwilach zwątpienia uprawia trolling sieciowy. Ważniejsze publikacje albumowe: „Fastnachtspiel”, „Międzyczas”, „Bajabongo”, „N.e.S.T.”, „Bellmer (niebiografia)”.

Pojawia się w numerach 1-2/2018, 3/2018 w wersji papierowej

Sebastian Uznański – psycholog, autor „Żałując za jutro”, „Czas jest zabawką boga”, „Herrenvolk”, „Senne pałace”, „Sznurki”.

Pojawia się w numerze 3/2018

Witold Vargas – ilustrator, autor książek, muzyk, opowiadacz, pedagog, współtwórca serii „Legendarz”, początkujący felietonista, w wolnych chwilach rowerzysta.

Pojawia się w numerze 3/2018 w wersji papierowej

Dominika Węcławek – reporterka w stanie spoczynku, dyplomowana filozofka, hobbystycznie autorka książek s-f. W realu pani od zarządzania światowymi internetami.

Pojawia się w numerze 3/2018

Krzysztof Ryszard Wojciechowski – autor bloga Rękopis znaleziony w Arkham. Ponad dekadę temu zabłądził na marginesach kultury i do tej pory nie może się z nich wydostać. W tym czasie uzależnił się od pięknych kobiet, włoskich horrorów i podłej kawy, dzięki której napisał sporo tekstów krytycznych. Jest ostatnim człowiekiem na Ziemi.

Pojawia się w sekcji krytycznej online.