Twórcy

 

Redakcja

Ewa Białołęcka – redakcja – tłumaczka, pisarka, autorka „Kronik Drugiego Kręgu”. Laureatka Sfinksa (1994) i Zajdla (1994) za „Tkacza iluzji”, ponownie Zajdla (1997) za „Błękit maga” i Śląkfy (1997) za całokształt. Głos redakcyjnego rozsądku, wołający na puszczy.

Pojawia się także w numerze 5/2019 jako autorka

Bartek Biedrzycki – redaktor naczelny – twórca, publicysta i wydawca komiksowy, podcaster, autor fantastyki – trylogii postapo „Kompleks 7215” (2014), „Stacja: Nowy Świat” (2015) i „Dworzec Śródmieście” (2017) oraz opowiadań. Redaktor magazynu komiksowego „Kolektyw” oraz zinów „Manga Rider” i „Żar-ptak”. W opinii gawiedzi TOTALNIE nie nadaje się na redaktora pisma. Czasem coś ilustruje lub pisze wstępniaki do Antologii.
Jarek Grzędowicz – honorowy naczelny – cudowne dziecko polskiej fantastyki. Zaczął w wieku wczesnonastoletnim od wysokiego „C”, a potem było już tylko lepiej, aż do „Helu-3” i „Azylu” (2017) z „Panem Lodowego Ogrodu” (2005-2012) pośrodku. Jako rednacz też był niezrównany, pierwszy Fenix w co najmniej 75% zawdzięcza swą legendę jego indywidualności i sile przekonań.
Andrzej Łaski – twórca logo, opieka graficzna – kongenialny operator ołówka, współtwórca legendy Feniksa też w 75%. Ulubiony ilustrator Williama Gibsona, który w ramach rozliczeń zażyczył sobie oryginałów jego rysunków zamiast nudnych dolców. Dziełem TEGO Andrzeja jest także Jakub Wędrowycz, którego wszyscy przypisują innemu Andrzejowi, nie wiadomo czemu.
Krzysztof Sokołowski – proza polska – bloger, wielbiciel kotów oraz stosików. Także tłumacz, krytyk i redaktor – wykopalisko, z epoki Feniksa i Fenixa Pierwszego. Pisze w różnych numerach FA, nieodmiennie wzbudzając smutek fandomitów. Był szefem działu polskiego w antologiach 1-8; na własne życzenie zrezygnował.

Autorzy

Robert Adler – polski ilustrator i rysownik komiksów, współtwórca serii „48 stron” oraz „Status 7”, autor ilustracji, okładek książek i płyt, pasjonat broni.

Pojawia się w numerze 1-2/2018 w wersji papierowej

Michał Ambrzykowski – rocznik 1988. Absolwent grafiki gdańskiej ASP. Komiksy rysuje i czyta od dziecka. Zaczynał rysować mając 3 lata, poprzez kopiowanie rysunków Walta Disneya. Odpowiedzialny za wszelaką warstwę wizualną serii Niesłychane Losy Ivana Kotowicza.

Pojawia się w numerze 6-7/2019 w wersji papierowej

Magdalena Białek – studentka polonistyki-komparatystyki na UJ, w latach 2014-2017 współpracowała z czasopismem „Creatio Fantastica”. W wolnych chwilach nadrabia zaległości lekturowe piętrzące się przy łóżku oraz odtwarza style taneczne sprzed dwustu lat.

Pojawia się w numerach; 1-2/2018, 6-7/2019

Zuza Biedrzycka – zapalona lekkoatletka, przede wszystkim pływaczka. W przerwach między treningami realizuje się kreatywnie i hoduje chomiki dżungarskie.

Pojawia się w numerze 6-7/2019

Paulina Braiter – tłumaczka (przede wszystkim fantastyki) z angielskiego, recenzentka i felietonistka.

Ukończyła studia na Wydziale Anglistyki Uniwersytu Warszawskiego. Jako tłumaczka debiutowała w 1990 przekładem powieści Jamesa Herberta „Ocalony”. Dotychczas w dorobku ma blisko sto pięćdziesiąt powieści, liczne opowiadania i komiksy. Na łamach miesięcznika „Fenix” publikowała cykl felietonów „Tygrys szablastodzioby”. Od 1985 należy do Śląskiego Klubu Fantastyki w Katowicach. W 2001 otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najlepszego tłumacza. Mieszka w Warszawie z mężem Pawłem Ziemkiewiczem, kilkoma tysiącami książek, niewielkim stadkiem rybek oraz czterema kotami.

Pojawia się w numerze 5/2019

Paweł Ciećwierz – bokser-amator, wielbiciel MMA, Hanys, barbarzyńca i buddysta. Ojciec notorycznego Brighelli („Nekrofikcje”, 2009, „Środkowy palec opatrzności”, 2013).

Pojawia się w numerach 1-2/2018, 8/2019

Rafał Cichowski – zadebiutował w 2015 roku powieścią “2049” wydaną przez Novae Res. W 2017 roku nakładem wydawnictwa SQN ukazała się jego druga książka „Pył Ziemi”. Ma flat coated retrievera, który wabi się Chivas. Nad polskie morze jeździ wyłącznie zimą.

Pojawia się w numerze 1-2/2018

Tomasz Fijałkowski – autor powieści fantastycznej „Antipolis” (2015, tom drugi nastąpi). Kiedyś poeta, dziś zwyczajnie: pisarz, a także bloger i nauczyciel.

Pojawia się w numerze 1-2/2018

Agnieszka Hałas – rocznik ’80, z wykształcenia doktor nauk biologicznych, aktualnie tłumaczka i autorka fantastyki. Spod jej pióra wyszły: cykl dark fantasy „Teatr węży”, ponad dwadzieścia opowiadań opublikowanych w czasopismach i antologiach, zbiory opowiadań „Między otchłanią a morzem” (2004) i „Po stronie mroku” (2012) oraz powieść „Olga i osty” (2016). Wyróżniona Reflektorem „Nowej Fantastyki” (2018), nominowana do nagród: Nautilus (2003), Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego (2017), Nagroda im. Janusza A. Zajdla (opowiadanie „Panicz z Ertel-Sega”) i dwukrotnie do Śląkfy w kategorii Twórca Roku (2013, 2016). Kocha góry i koty.

Blog: www.agnhalas.pl, facebook: https://www.facebook.com/AgnHalas/

Pojawia się w numerach: 1-2/2018, 5/2019

Jacek „Franco” Horęzga – animator i antropolog kultury. Twórca pierwszego w Polsce Fan-Clubu Star Wars (Falcon), Międzynarodowego Festiwalu Kultury „Magia Tanga”, bibliotekarz, zbieracz, archiwista. Upierdliwy do bólu w dociekaniu Prawdy i poszukiwaniach bibliograficznych. Ma wszystko, planuje mieć więcej.

Był operatorem Archiwum FX na jego początkowym etapie.

Dave Hutchinson – jeden z członków ekskluzywnego klubu „Autorów Fenixa” tym różniący się od pozostałych, że jest rodowitym Anglikiem: nieco nieśmiałym, szalenie uprzejmym i wściekle utalentowanym. Publikowaliśmy go: „Rejon Windsoru” i „Wspomnienia”, Fenix 8(35) 1994, „Sen o lokomotywie”, Fenix 4(40), 1995 kiedy nie było to jeszcze modne. I tę tradycję kontynuujemy.

Dave, któremu Rebis wydaje cykl „Pęknięta Europa” był gościem toruńskiego Polconu 2018.

Pojawia się w numerze 3/2018 w wersji elektronicznej

Aleksandra Janusz-Kamińska – Na co dzień zajmuje się neurobiologią komórki, bada mechanizmy plastyczności neuronalnej, czyli zdolności dorosłych neuronów do zmian połączeń między nimi. Dzięki tej właściwości komórek nerwowych uczymy się, zapamiętujemy i zapominamy. Fascynuje ją, jak działa mózg, co decyduje o tym, w jaki sposób myślimy i postrzegamy świat. Zanim zaczęła się zajmować pracą naukową, już pisała opowiadania i książki, ma też trochę doświadczenia z dziennikarstwem – chociaż akurat ten rozdział już za nią. Literatura fantastyczna daje możliwość zbadania „na sucho” najbardziej niezwykłych koncepcji, zagłębienia się w światy, które nigdy nie mogłyby zaistnieć oraz takie, które w pewnym stopniu są prawdopodobne. Uważa, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

Pojawia się w numerze 5/2019

Marta Kładź-Kocot – autorka dwutomowej powieści fantasy „Noc kota, dzień sowy” oraz książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema”. Pisuje również artykuły naukowe o fantastyce i mitach, opowiadania oraz teksty publicystyczne. Uzależniona od czytania, okularów przeciwsłonecznych, dobrej kawy, zadawania tekstom nietypowych pytań i wewnętrznego sarkastycznego komentatora rzeczywistości. Lubi zapomniane słowa i dziwaczne teorie.

Pojawia się w numerach: 3/2018, 6-7/2019

Paweł Komosa – absolwent liceum plastycznego, niedoszły archeolog, z wykształcenia historyk, czasem publicysta, zazwyczaj admin, człowiek od podłączania kabli, specjalista IT i analityk, od lat szufladowy pisarz. Fantastykę czyta od kiedy w wieku 6 lat wpadł mu przez przypadek w ręce piąty numer miesięcznika „Fantastyka” i nic nie było już nigdy takie samo.

Pojawia się w numerach: 3/2018, 6-7/2019

Maja Lidia Kossakowska-Grzędowicz – Królowa Polskiej Fantastyki, Władczyni Wszechświatów, od „Rudej sfory” do „anielskiego” i od „Zwierciadła”, przez „Grillbar Galaktyka”, po „Takeshiego”.. Laureatka wszystkiego, nawet jej najbardziej zapomniana książką dostała pierwszego „Fawkesa dla książki z cienia” (2018, „Upiór południa). Planuje kolejne fascynujące Uniwersum. U nas opowiadaniem „Smak kurzu” pokazuje prawdziwe oblicze „celtyckiej fantasy”.

Pojawia się w numerze 4/2018

Błażej Kurowski – rysuje komiksy od 7 roku życia i nawet je publikuje: są w magazynach „Kolektyw” i „Profanum”, a także w licznych antologiach komiksowych i albumach konkursowych. Zrobił też grafikę do 2 gier i niezliczoną ilość komiksów internetowych.

Pojawia się w numerach: 1-2/2018, 3/2018, 6-7/2019 w wersji papierowej

Magdalena Kucenty – ur. w 1989 w Gdańsku. Magister inżynier telekomunikacji (studia na Politechnice Gdańskiej). Debiutowała w listopadzie 2015 opowiadaniem „Koziorożec i Smok” na łamach czasopisma „Smokopolitana”. W latach 2016-2018 należała do redakcji tego magazynu. Autorka licznych opowiadań fantastycznych (głównie SF, publikowanych między innymi w Nowej Fantastyce i Fantomie), recenzji oraz innych tekstów publicystycznych. Trzykrotnie nominowana do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Uwielbia pisać, byleby nie o sobie.

Pojawia się w numerze 5/2019

Anna Łagan – urodzona i zamieszkała w Krakowie. Z wykształcenia religioznawca (w trakcie  kończenia doktoratu), pracuje jako analityczka IT. W internecie od lat funkcjonuje i publikuje wprawki
literackie oraz fanfiction jako An-Nah i pod loginem iamnamedsilence. Członkini Sekcji Literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki „Logrus”.Pojawia się w numerze 5/2019
Jan Maszczyszyn – żywe jeszcze, chodzące fossylium z okresu pierwszych fanzinów; jeden z redaktorów wcześnie zmarłego „Somnambula”. Urodzony w prześwietnym roku sześćdziesiątym debiutował niemal jako dziecko, rozwinął skrzydła w pewnym ważnym literackim konkursie u boku mistrzów, by zamilknąć na lat dziesiąt, do czasu, kiedy to percepcja wreszcie ulega prawidłowemu wykrzywieniu, a wartościowanie świata poważnemu odwróceniu. Na ostatnie lat trzydzieści  zaszył się  w Australii, skąd próbuje bombardować rynek polski niestworzonymi historiami w rodzaju opowiadań, retro fantastycznej „Trylogii Solarnej” oraz już blisko przyszłej powieści podmorskiej „ Necrolotum”, która już dorobiła się pisanej na grubość cegły chronomocyjnej kontynuacji.

Pojawia się w numerze 3/2018

Piotr Michalak – ilustrator, animator i designer z piętnastoletnim doświadczeniem w branży gier wideo i reklamy (City Interactive, Lightcraft, Nowe Horyzonty, NInA). Obecnie pracuje jako Lead Artist w warszawskim studio QLOC. Od lat związany z demoscenową grupą Altair.

Pojawia się w numerze 1-2/2018 i książce „Skoczkini. Zapiski z międzygwiezdnego lotu”

Marek Oramus – pisarz za dobry, by stać się „bestsellerowym” i krytyk – legenda. W „Fenixie” stworzył słynny cykl felietonów o książkach „Piąte piwo”, o którym pamięć przeszła z pokolenia na pokolenie. Cykl ten będzie kontynuowany w „Fenixie Antologii”.

Pojawia się w numerach 1-8

Maciej Pałka – polski ilustrator, twórca komiksów i gier.

Zaczynał jako redaktor zinów xerowanych – ZimNe nogi i WdruQ. Najbardziej znany jest z „brudnej”, gęstej, nieco karykaturalnej stylistyki, choć posługuje się również konwencją realistyczną. We współpracy z Bartoszem Sztyborem realizuje od lat serię Najwydestyluchniejszy. Jego komiks Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna (scenariusz – Tomasz Pstrągowski) został nominowany do nagrody dla najlepszego komiksu polskiego wydanego między wrześniem 2016 a sierpniem 2017. Mieszka wraz z żoną i synem w Lublinie.

Pojawia się w numerze 3/2018

Maciej Parowski – (1946-2019) pisarz, scenarzysta filmowy i komiksowy, krytyk. Znawca, entuzjasta i niezmordowany propagator popkultury,

Pojawia się w numerze 8/2019

Przemysław Pawełek – redaktor Polskiego Radia, recenzent gier wideo i komiksów, publikował w Nowej Fantastyce i tuzinie serwisów internetowych, pastwi się nad kulturą popularną na profilu na FB.

Pojawia się w numerze 8/2019

Romuald Pawlak – zaczynał od fantastyki, opowiadanie „Wniebowstąpienie Menela” (Fenix 03/1991) dostało nominację do Zajdla, później popełnił kilka powieści. Odszedł do literatury dziecięco-młodzieżowej (za „Miłka z Czarnego Lasu” dostał w 2008 roku nagrodę IBBY), a teraz wraca opowiadaniem w Fenix Antologia i powieścią SF, którą właśnie ukończył.

Pojawia się w numerze 1-2/2018

Adam Pietrasiewicz – szczerze o sobie mówi: „Pisanie jest dla mnie zajęciem dodatkowym, po godzinach. Szczególnie, że jak napiszę coś kiepskiego, to potrafi to mieć i trzy wydania, a jak coś dobrego, to jest to zaraz zapominane. A mojego najfajniejszego opowiadania nikt jeszcze nie opublikował. Więc bądź tu mądry i pisz science fiction”. Nic dodać, nic ująć.

Pojawia się w numerze 3/2018

Radek Rak – rocznik 1987. Weterynarz. Za powieść „Puste niebo” otrzymał złote wyróżnienie Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i nominację do Zajdla. Lubi swoje życie.

Pojawia się w numerze 3/2018

Katarzyna Rogińska – Katarzyna Rogińska, ur. 7.lipca 1964. Gdańszczanka. Ukończyła w 1990 psycholż biegły sądowy. Literacki debiut w Fenixie w 1997 roku zbiorem bajek „Opowieści z Żabiego Kruka” gdzie jeszcze kilkukrotnie publikowała opowiadania. W 2008 roku jej opowiadanie „Kocim szlakiem” zdobyło wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na kryminał gdański, organizowanym przez Oliwski Klub Kryminału i Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.  Kolejne opowiadania kryminalne ukazywały się w antologiach wydawnictwa „Oficynka”. Opowiadanie „Śpiący policjant i samobójca” ukazało się w antologii „Kryminalna 13” wydawnictwa RW2010. W 2010 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Jeśli czegoś pragnę”, a w 2011 roku „Wieża sokoła”, która znalazła się na trzecim miejscu „Top 10 kryminałów z Trójmiasta” . Zainteresowania autorki przychodzą falami- zanim zaczęła pisać, malowała, kiedy skończyła pisać, to próbowała sił w fotografii, a następnie zaczęła biegać. Jedno, co pozostaje niezmienne to podróżowanie i koty.

Pojawia się w numerze 5/2019

Anna Sikorska – leniwiec i kotolub. Od lat szwenda się po Europie w poszukiwaniu swojego miejsca pod słońcem. Niegdyś programistka, aktualnie próbuje swoich sił jako pisarka i tłumaczka. Uwielbia czytać, podróżować, zaklinać rośliny, jeździć na rowerze, a w sezonie na motocyklu. Boi się latać.

Strona: http://annasikorska.net/

Pojawia się w numerze 6-7/2019

Marta Sobiecka – dziennikarka, studentka filozofii, współorganizatorka konkursu na antologię „Jakie czasy taki diabeł”.  Prywatnie: dobry duch Wiktora Żwikiewicza.

Pojawia się w numerach: 1-2/2018, 6-7/2019

Justyna Sygulska – Łodzianka, anglistka, badaczka twórczości H.P. Lovecrafta, tancerka, autorka scenariuszy komiksowych i opowiadań fantastycznych pisanych do szuflady.

Pojawia się w numerze 6-7/2019 w wersji papierowej

Maciej Szraj – absolwent filozofii, pasjonat snookera i sportów walki. Do 15 roku życia książki omijał szerokim łukiem, teraz nadrabia zaległości. Debiutował krótką recenzją w magazynie “Filozofuj!” (02/2015), ale to pisanie o fantastyce sprawia mu największą przyjemność.

Pojawia się w numerze 3/2018

Rafał Szłapa – rocznik 1976, absolwent ASP w Krakowie. Z wykształcenia artysta grafik. twórca Ilustracji książkowych i prasowych, projektów do gier komputerowych, planszowych i karcianych oraz okładek książek. Przez lata związany z reklamą do której stworzył setki storyboardów reklamowych. Z potrzeby serca, scenarzysta i rysownik komiksów. Twórca krótkich opowieści publikowanych na łamach prasy i w magazynach komiksowych. Także rysownik komiksów historycznych. Od 2010 roku scenarzysta, rysownik i wydawca cyklu komiksowego w klimatach superbohatersko-horrorowych pt. Bler.

Pojawia się w numerze 8/2019

Zuzanna Śliwa – jedna z redaktorek Lewej Ręki Fantastyki, wolontariacka korektorka i hobbystyczna pisarka, krążąca między Poznaniem, a Lesznem. Filolożka z wykształcenia. Studiuje filologię włoską na poznańskim UAM-ie, pisze recenzje oraz opowiadania (fantastykę i sport fiction), zajmuje się rękodziełem i zgłębia tajniki legend arturiańskich, a szczególnie roli, jaką odgrywają w nich kobiety. Marzy o przetłumaczeniu na polski włoskiego eposu arturiańskiego „La Tavola Ritonda”. W wolnych chwilach gra w RPGi, bywa na konwentach fantastycznych oraz stara się propagować łyżwiarstwo figurowe.

Pojawia się w numerze 5/2019

Marek Turek – robi komiksy (od ponad 20 lat), od czasu do czasu wydaje je w albumach albo antologiach komiksowych, w chwilach zwątpienia uprawia trolling sieciowy. Ważniejsze publikacje albumowe: „Fastnachtspiel”, „Międzyczas”, „Bajabongo”, „N.e.S.T.”, „Bellmer (niebiografia)”.

Pojawia się w numerach 1-2/2018, 3/2018, 6-7/2019 w wersji papierowej

Alicja Maria Tempłowicz – ur. 1989 roku w Poznaniu, gdzie ukończyła filologię polską. Redaktorka, korektorka, pisarka i ilustratorka. Debiutowała w 2015 roku opowiadaniem „Sroki z Wieży Głodowej” opublikowanym w V tomie „Fantazji zielonogórskich”. Członek działającej w ramach Śląskiego Klubu Fantastyki Sekcji Literackiej „Logrus” oraz inicjatywy wydawniczej Fantazmaty. Jako ilustratorka współpracowała między innymi z „Magazynem Histeria”, „Smokopolitanem” i serią „Ścieżki wyobraźni”.

Pojawia się w numerze 5/2019

Sebastian Uznański – psycholog, autor „Żałując za jutro”, „Czas jest zabawką boga”, „Herrenvolk”, „Senne pałace”, „Sznurki”.

Pojawia się w numerze 3/2018

Witold Vargas – ilustrator, autor książek, muzyk, opowiadacz, pedagog, współtwórca serii „Legendarz”, początkujący felietonista, w wolnych chwilach rowerzysta.

Pojawia się w numerze 3/2018 w wersji papierowej

Dominika Węcławek – reporterka w stanie spoczynku, dyplomowana filozofka, hobbystycznie autorka książek s-f. W realu pani od zarządzania światowymi internetami.

Pojawia się w numerach 3/2018, 6-7/2019

Krzysztof Ryszard Wojciechowski – autor bloga Rękopis znaleziony w Arkham. Ponad dekadę temu zabłądził na marginesach kultury i do tej pory nie może się z nich wydostać. W tym czasie uzależnił się od pięknych kobiet, włoskich horrorów i podłej kawy, dzięki której napisał sporo tekstów krytycznych. Jest ostatnim człowiekiem na Ziemi.

Pojawia się w sekcji krytycznej online.