Archiwum FX – groza i kino!

Zapraszamy do lutowej aktualizacji Archiwum FX.

Dlatego tak mało wiemy o rzeczach, które by mogły zburzyć nasz radosny, racjonalny obraz świata – świata, w którym nic nie czai się tuż za krawędzią świadomości, nic nie czyha w ciemności, a każdy lęk wystarczy zrozumieć, aby go pokonać. Tak mało wiemy o tych rzeczach nie żeby się nie zdarzały czy zdarzały tak bardzo rzadko, ale dlatego, że ludzie, którzy ich doświadczyli, są skazani na milczenie”.

Godzina przed świtem” – nawet ona jedna, samotna – już usprawiedliwia istnienie na tym świecie pisarza Rafała A. Ziemkiewicza. Ta niezwykła fantastyka przeraźliwej grozy wypełnia jednocześnie wszystkie założenia nowej polskiej fantastyki socjologicznej. Mówi o tym świecie, o naszym świecie. Jest wolna od nużącej gadżetologii i do znudzenia pomysłowych konstrukcji „światotwórczych” dla planktonu. Mówi o świecie ustami ludzi. Tych ludzi, którym usta zamknięto na wieki.

Zostajemy dalej z grozą. Jarek Grzędowicz pisze o „Frankensteinie” Kennetha Branagha. Dobrze przypomnieć ten tekst, bo akurat mija 200 lat od wydania powieści, zaś ta akurat ekranizacja wprowadziła nową jakość w kanon filmów o tworze doktora. Wspomina także o „Wywiadzie z wampirem” – filmie w swoim czasie głośnym. Tym samy inaugurujemy przedruki cyklu „Szklanym okiem”.

Ponieważ aktualizacja jest filmowa, sięgamy aż do „Feniksa” z 1986 roku, gdzie pochyliłem się nad filmową wersją przygód pewnego znanego barbarzyńcy – oto Conan na wielkim ekranie otwierający drogę do sławy austriackiemu kulturyście, a zamykającym, niestety, drogę do sławy wspaniałej tancerce Boba Fosse.

 

No i na podsumowanie niezawodne „Piąte piwo” o chorobie, która trapi fantastyczny rynek literacki do dziś dzień, czy Marek Oramus o prequelach i sequelach

Archiwum FX rośnie nam w siłę, choć niestety nie w dostatek. Nabiera kształtu w tempie dostojnym, o wiele – jak na mój gust – za dyskretnie. Być może już wkrótce przekroczy masę krytyczną. A być może przekracza ją właśnie teraz?

Zapraszamy. Nie zapomnijcie otworzyć serc i portfeli!

Krzysztof Sokołowski

Krzysztof Sokołowski

Tłumacz, krytyk literacki i filmowy, niegdyś działacz fandomu. Współtwórca magazynów "Feniks", "Fenix" i "Fenix Antologia".

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *